Jak przygotować się do matury z matematyki?

Matematyka jest przedmiotem obowiązkowym na maturze. Młodzież przygotowuje się do niej przez cztery lata, aby zdać maturę na piątkę. Jest to ogromne wyzwanie, ponieważ trzeba umieć rozwiązywać zadania i wiele schematów działań znać na pamięć. 

Pomoce naukowe w szkole

Przygotowaniem do matury zajmują się nauczyciele, których zadaniem jest nauczyć młodzież trudnej matematyki za pomocą książek takich jak Matematyka z plusem 1 dostępne m.in. w TaniaKsiazka.pl. W pierwszej klasie jest zazwyczaj powtórka zadań ze szkoły podstawowej, aby można było sprawdzić, na jakim poziomie nauczania jest dany uczeń. Zadania są proste na pierwszym sprawdzianie, gdyż są prostymi równaniami, z użyciem cyfr, procentów, a także innej części algebry oraz geometrii. Dopiero wtedy nauczyciel widzi, który uczeń jest bystry z matematyki i może już uczyć się kolejnych elementów matematyki. W liceum młodzież poznaje także tablice matematyczne oraz książki matematyka z plusem 1, w których są ważne schematy, funkcje, podstawowe równania, aby można było rozwiązywać zadania matematyczne. Służą one do wykonywania zadań z użyciem twierdzenia pitagorasa, talesa, a nawet robienia wykresów i odczytywania ich.

Przygotowania do matury

W klasie trzeciej uczniowie posiadają już spory zakres wiedzy, który zaczyna być pomału powtarzany, ponieważ sprawdzianów jest coraz więcej. Należy umieć poruszać się między funkcjami arytmetycznymi, funkcjami liniowymi, umieć rysować bryły przestrzenne, a także rozwiązywać zadania z procentów, ciągów, czy pierwiastków. Dochodzą coraz trudniejsze zadania polegające na połączeniu różnych tematów matematycznych, dlatego podręcznik matematyka z plusem 1 jest niezbędny. Po każdym dziale można materiał jeszcze raz powtórzyć, a przed maturą rozwiązać zadania, by nabrać wprawy. Dla uczniów mających problemy są stworzone specjalne korepetycje i dodatkowe zajęcia z matematyki, by mieć pewność zdanej matury. W czwartej klasie liceum matematyka opiera się na ciągłych powtórkach materiału, stąd też matematyka z plusem 1 staje się wręcz obowiązkową lekturą.